Interaktivní knihy pro děti jsme probírali v minulém článku. Inspirovali jste se, který typ zábavné interaktivní knihy bude nejlepší pro vašeho malého čtenáře a čtenářku? Pokud vám předchozí článek nestačil a potřebujete tipy na konkrétní interaktivní knihy, poradíme vám na následujících řádkách.

Kouzelné čtení s mluvící tužkou

V sérii Albi knih s názvem Kouzelné čtení najdete interaktivní knihy pro děti se spoustou témat: pohádky, životní prostředí, povolání, encyklopedie, slovníky, dějiny a mnoho dalšího. Princip je vždy stejný. K interakci s knihou potřebujete mluvící tužku, která bude po dotyku s konkrétním místem v knize s dítětem komunikovat hlasem a hudbou. Nebo mu zadá úkoly. Dítě tak zapojuje zrak i sluch, stejně jako rozum a logiku.

Knížky s pohyblivými částmi

V mnoha dětských knížkách najdete různé pohyblivé části. Nejčastěji to jsou otevírací okénka, ve kterých děti objeví doplňující obrázky a texty. Otevírací okénka podněcují dětskou představivost a udrží děti v soustředění díky radosti z objevování. Témat je spousta: najdete knížku pro děti, které se zajímají o to, co se děje v noci, chtějí poznat lidské tělo, nebo je zajímá hnízdění ptáčků a jejich domečky.

Látkové a textilní knihy s interaktivními prvky

Spoustu měkkých textilních knížek pro malé děti vydávají Liliputiens. Pokud ale chcete, aby textilní knížka měla rozmanitější interaktivní prvky, inspirujte se třeba videi na Youtube (mnoho ukázek najdete pod spojením „quiet book“), kde tvůrci představují svoje kreativní výrobky.

Vyrobené textilní knížky mohou obsahovat zipy, knoflíky, suché zipy, kapsičky, korálky, vyplazené jazyky zvířátek, maňásky a další. Pokud jste zruční, a ještě k tomu rádi šijete, nebude pro vás vyrobení podobné knížky složité.

Interaktivní knihy pro děti s kreativními zónami

Do spousty knih mohou děti lepit samolepky. Třeba domácí mazlíčky, nebo se skrz samolepky učit různá povolání, případně vstoupit do světa strašidel.

Knížky mohou děti potrápit luštěním hádanek a plněním úkolů, třeba aby zjistily spoustu informací o přírodě. Dozví se, proč podzim zbarvuje listí, jak funguje svět hub a jak se rodí motýli. Děti technicky zaměřené se mohou se stát architekty a lepit, stříhat a postavit model domu. Pro starší děti se může hodit Mapovník, kreativní blok pro zvídavé děti s 36 listy.

Knížky s omalovánkami a úkoly ke kreslení

Knížka Řekni mi, jak vznikl svět s komiksovými ilustracemi vypráví dětem o vzniku světa a představuje v ní řecké bohy jako superhrdiny, kteří částečně nechtěně přispěli ke stvoření světa. Děti si v ní mohou postavy knížky vybarvovat, nebo na prázdné stránky kreslit vše, co s příběhem souvisí.

Jaký je váš oblíbený typ interaktivní knihy? Ať už pořídíte dětem jakoukoliv interaktivní knížku, určitě neuděláte chybu. Děti budou nadšeně hltat každou novou stránku a objevovat její překvapení.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *