Jak vypadají ilustrace pro dětské knihy v roce 2020?

V minulém článku jsme probrali textově nejlepší dětské knihy za rok 2020 oceněné cenou Zlatá stuha. V rámci tohoto ocenění jsou hodnoceny i výtvarné část knih. Ačkoliv dospělí již obrazový materiál v knihách tolik nevyhledávají, děti ho přímo zbožňují, a proto jsou ilustrace knih nedílnou součástí téměř každé dětské knihy a dalšího čtiva. Pojďme zjistit, jaké ilustrace můžeme v současných knihách pro děti najít.

Ilustrace pro dětské knihy a ocenění

Knihy pro mladší děti

Vítězem této kategorie je čtrnáctistránkové veršované leporelo Robina Krále s názvem Tonča a krasojezdec pro děti od 5 let. Hlavní hrdinkou příběhu je koza Tonča z jižních Čech, která se bláznivě zamiluje do zajíce Huberta, akrobata v cirkusu. Aby mohla být Hubertovi nablízku, rozhodne se ucházet o práci v cirkuse. Bajkový příběh nakonec dovede kozu Tonču k zjištění, jak velká je králíkova ješitnost, a že doma bylo nejlíp.

Mezi realisticky barevné ilustrace knih leporelo nepatří. Ilustrace Anety Františky Holasové jsou velmi barevně stylizované. Nejužívanější barvou je růžová – barva lásky zamilované Tonči i cukrové vaty na pouti. Odstíny růžové doplňuje žlutá, jiné výrazné barvy zde prakticky nenajdete. Zbytek objektů a pozadí nese různé odstíny šedé, černé a bílé. Obrázky budují v čtenáři téměř snový dojem, prostředí poutě do obrázků přináší hravost a energii.

Kniha - Tonča a krasojezdec

Knihy pro starší děti a mládež

Pro starší děti a mládež byla oceněna kniha s popisným názvem Neskutečná dobrodružství Florentina Flowerse, poctivého piráta ve službách madam L. spisovatele Marka Tomana. Plavčík a syn soudce, chlapec Florentin Flowers, je zajat piráty pod vedením kapitána Bloody B. Pirát má naštěstí zálibu v knihách a příbězích a Florentin umí číst a psát. Aby chlapec neskončil špatně, je nucen kapitánovi převyprávět známé literární klasiky jako je třeba Bible nebo dobrodružný Robinson Crusoe. Známé příběhy Florentin při vyprávění připodobňuje a vztahuje k situacím, které kolem sebe vidí. Tématem knihy je svoboda, mezilidské vztahy i radost z literatury. Knížka je určena pro děti od 9 let.

Barevné ilustrace Magdaleny Rutové nejsou vložené do textu, ale objevují se vždy na samostatné stránce, kde ke každému obrázku náleží krátký související text. Na obrázcích se objevují především lodě a postavy pirátů s rozmanitými výrazy a grimasami, nad nimiž se pobaví nejeden čtenář.

Neskutečná dobrodružství Florentina Flowerse

Literatura faktu pro děti a mládež

Zlatou stuhu v kategorii Literatura faktu získal Hravý průvodce Prahou Ivy Petřinové. Kniha s větším počtem stran je určena dětem i jejich rodičům, stejně jako učitelům a dalším profesím pracujícím s mládeží a dětmi. Kniha popisuje za návštěvu stojící pražská místa, městské památky a legendy k nim příslušné. Samozřejmě formou, která nebude čtenáře nudit. Kromě rozsahem přijatelných popisů čtvrtí a památek naleznete na stránkách knihy i doporučení k aktivitám během návštěvy doporučovaných destinací. Kniha pokládá otázky i hádanky. Hravý průvodce Prahou patří mezi dětské knihy, které mohou podnítit zvídavost k legendám a historii Prahy.

Hravý průvodce Prahou

Kreslené knižní ilustrace Vojtěcha Šedy leckdy humornou formou znázorňují situace a postavy vyprávěných pověstí a příběhů z minulosti. Šeda mimo jiné používá i komiksovou formu vyprávění, kdy situace příběhu vypráví rozkreslené v několika polích.

Výtvarný počin roku

Román Jaroslava Foglara Dobrodružství v Zemi nikoho byl poprvé publikován v roce 1990. Příběh o chlapcích, kteří na periferii města v drsné přírodě hledají zkamenělé trilobity v opuštěných lomech, byl nyní vydán znova, ale v jiném vizuálním kabátku. Knihu nesoucí témata přátelství, dobrodružství, falše, odvahy a odpuštění nově ilustroval Jindřich Janíček. V příloze najdete rozkládací mapu oblasti Země nikoho, ve které románové postavy pátrají po zkamenělinách.

Dobrodružství v zemi nikoho

Ilustrátor Janíček v celé knize využívá pouze 4 barvy – hnědou, modrou, černou a bílou. Využívá osobitou techniku, nejvíce jeho ilustrace připomínají skicy, ačkoliv zdání nepropracovanosti je jistě autorův zájem. Obrázky nemají být popisné, realistické ani detailní. Jejich úkol je přenést na čtenáře atmosféru míst z děje. A to se jim daří.

Ilustrace knih mohou být vždy pojaty na sto způsobů. Knihu Jana Seiferta Řekni mi, jak vznikl svět oživil svými barevnými kresbami v komiksovém duchu Roman Fenik. V druhé polovině svazku si mají děti možnost tytéž ilustrace vybarvit podle jejich gusta. Oblíbenými barvami, ale i preferovanou výtvarnou technikou – ať už jsou to fixy, pastelky, tempery nebo pastel.

Řekni mi, jak vznikl svět

Kniha, Řekni mi, jak vznikl svět lze zakoupit v našem e-shopu

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *