Interaktivní knihy pro děti probouzí kreativitu. Jaké knihy existují?

Interaktivní knihy mají za úkol dítě bavit a zabavit, podpořit kreativitu a většinou ho také vzdělávat. Je známý fakt, že děti i dospělí si lépe pamatují informace, které je zajímají nebo které se dozvěděli skrz osobní zkušenost. Ať už interaktivní knihy obsahují texty, nebo ne, všechny mají vizuální prvky: často klasické ilustrace, případně 3D předměty kombinované s malovaným pozadím. Interaktivní knihy pro děti jsou nejvhodnější pro předškoláky a děti na prvním stupni ZŠ. S jakými typy interaktivních knih se můžete setkat?

Mluvící tužka a interaktivní knihy pro děti

Interaktivní knihy propojené s mluvící tužkou nabízí dítěti komplexní zážitek a zapojují jeho zrak i sluch. Představte si třeba pohádkovou knížku o Popelce s ilustracemi a s trochou textu. K ikonám na krajích stránek knihy stačí přiložit mluvící tužku a hned začne dětem předčítat pohádku, nebo je vyzve, aby hledaly konkrétní obrázek/postavu: když děti pak přiloží tužku k nalezenému obrázku, dozvědí se, zda zvolily správně, či nikoli. Mluvící tužka může vydávat i různé zvuky.

Mluvici interaktivní tužka

Knížky s vysunovacími a pohyblivými předměty

Dalším rozšířeným typem interaktivní knihy pro děti je knížka s tlustšími stránkami z kartonu/pevného papíru vhodná pro předškolní děti. Součástí stránek jsou předměty, které může dítě objevovat (například vytáhnout pejska schovaného v boudě), nebo je může posouvat (a třeba pomoct vláčku přejet z jedné stanice do druhé).

Knížky s vysunovacími a pohyblivými předměty

Interaktivní knihy pro děti mohou být i textilní

Děti předškolního věku budou milovat textilní interaktivní knížky. Jedná se o knihy, které jsou celé utvořeny nejčastěji z plsti. Pomocí našitých knoflíčků, suchých i klasických zipů, kapes, provázků a různých předmětů dítě otevírá vchod do stanu, rozhrnuje závěsy v pokojíčku knižního hrdiny, připíná sluníčko s mráčky na oblohu, vyndává prádlo z pračky a věší ho na prádelní šňůru… Možností je spousta.

Prostor pro vlastní ilustrace a kresbu

I klasické textové knížky mohou ve čtenáři probudit kreativní činnost a náladu. Stačí, když mají prostor pro umělecké vyjádření dítěte a umožní mu kreslit na volné stránky, spojovat po sobě jdoucí čísla pro vznik portrétu, nebo dokreslit chybějící části stromů a postav. V knížce pro děti Řekni mi, jak vznikl svět mohou čtenáři vybarvovat omalovánky superhrdinů i kreslit podle své představivosti. Knížka je určená pro děti ve věku 5 až 12 let.

Objednejte si interaktivní knihu

Chtěli byste svému dítěti udělat radost nebo sháníte pro dítě dárek? Pak je kniha o vzniku světa psaná ve veších ideálním řešením.

Zaujaly vás interaktivní knihy pro děti? Je dobré si uvědomit, že čím dříve dítě seznámíte s knihami, tím vřelejší bude jeho pozdější vztah k nim a k četbě. Proč by děti měly pravidelně číst? Čtení jim pomáhá v soustředění i v logickém a kritickém myšlení. A to jsou benefity, které by mělo mít každé dítě.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *