Jak péct vánoční cukroví spolu s dětmi

Většina dětí se ráda nadchne pro téměř jakoukoliv činnost, která utváří atmosféru Vánoc. Jen u ní často nevydrží příliš dlouho. Pečení voňavého cukroví může být výjimkou, protože výsledkem je několik krabiček s chutným a pěkně nazdobeným obsahem. Jak péct vánoční cukroví s dětmi, abyste si společně užili ještě víc zábavy?

Jaký druh cukroví zvolit pro tvorbu s dětmi

Většinu dětí nejvíce baví příprava lineckého cukroví a perníčků, protože na rozdíl od vanilkových rohlíčků nemusí hlídat přesnou tloušťku oválu a jeho ohýbání, ani nemusí pěchovat těsto do forem vosích hnízd/úlů.

Ovšem i u lineckého těsta se musí začít méně zajímavým spojením všech ingrediencí. Děti ale může nadchnout hnětení těsta, takže počítejte s časovanou bombou v podobě mouky rozsypané po celé kuchyni. Válení těsta do rovnoměrně vysoké placky může být pro děti výzvou. Následující činnost je určitě nejoblíbenější. Kdo by si nechtěl vykrajovat vlastní cukroví!

Vykrajovátka jsou základ pro linecké cukroví i perníčky

Jednoduchou práci s vykrajovátky ocení hlavně malé děti, ale nejen malé tvůrce potěší, pokud mohou doma připravovat cukroví s pestrým výběrem vykrajovátek. Nejlepší je spojit z generace na generaci předávaná vykrajovátka s nově koupenými tvary. A lze sehnat opravdu hodně druhů: postavy, běžná i méně známá zvířátka, stromy, srdíčka, hvězdičky a další.

Vánoční rohlíčky a perníčky

Nespoléhejte jen na vykrajovátka. Vytvořte si vlastní šablony

Kromě klasických vykrajovátek si můžete tvary cukroví vymyslet sami. Zeptejte se dětí, jaké typy vykrajovátek jim chybí. Může to být princezna, motorka, delfín nebo chaloupka babičky a dědy. Poproste děti, ať vám vše nakreslí či popíšou. Vy následně nakreslete na pevnější papír/karton siluety požadovaných postav a tvarů. Dejte pozor, ať žádné části obrázků nejsou moc tenké. Siluety vystřihněte, přiložte na vyválené těsto a tupým nožem do těsta „obkreslete“. Výsledek možná nebude bezchybný, ale radost vašich dětí bude stoprocentní.

Zdobení je nedílnou součástí toho, jak péct vánoční cukroví

Aby děti pečení cukroví bavilo, musí se mít na co těšit. A příslib zdobení lineckého a perníčků je určitě navnadí. Kdo by si nechtěl ozdobit vlastního dinosaura nebo Krtečka. Při pečení spolu s dětmi si připravte víc variant zdobících ingrediencí než obvykle. Děti budou chtít zkoušet rozmanité kombinace.

Zdobení vánočního cukroví

Ke zdobení voňavého cukroví se hodí rozpuštěná čokoláda, kokos, drcené oříšky přilepené krémem na cukroví, čokoládové hoblinky, kandovaná kůra citronu a pomeranče nebo barevná posypka ve formě kuliček. Cukrová poleva různých barev se může hodit pro tvary cukroví, jejichž obrys je možné doplnit kresbou (třeba nakreslit princezně pěkné šaty a Krtečkovi kalhotky i s kapsami).

Tvorba vánočního cukroví má několik pozitiv

Nad postupy, jak péct vánoční cukroví, přemýšlí každý, kdo chce proces tvorby ještě o něco vylepšit. Nejlepší na tvorbě cukroví je ale hlavně radost ze společných radostných chvil, kdy se rodiče i prarodiče mohou s dětmi kreativně vyřádit. A když se cukroví povede i chuťově, není co víc si přát. Navíc se cukroví hodí i jako milá pozornost pro kamarády i širší rodinu během vánočních návštěv. Pokud si nejste jistí, co kromě cukroví přinést a jaké dárky na Vánoce potěší děti a dospělé, přečtěte si o tom v dalším článku.

Pokud děti například rády čtou, je pro mě kniha ideální dárek k Vánocům. Kniha Jana Seiferta Řekni mi, jak vznikl svět vypráví o stvoření světa skrz nestálé povahy řeckých bohů a může v dětech podnítit zájem o toto téma.

Kniha Řekni mi, jak vznikl svět

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *