Jak se vybírá kniha pro děti, aby opravdu zaujala

Chceme dětem číst, případně bychom rádi, aby četly samy. Jenže jak vybrat vhodnou knihu pro děti? Kniha se ve výsledku může líbit nám, ale ne našim dětem. Na trhu je dětských knih spousta a kupující dospěláci by si při výběru knížek měli vždy ujasnit kritéria, podle kterých budou knihu hledat. Pojďme se podívat na to, co by měla splňovat ideální kniha pro děti.

Vyberte ideální téma knížky pro děti

K různým věkovým kategoriím dětí jsou většinou v knihkupectvích přiřazovány knihy s vhodnými tématy. I když může být trend jakýkoliv, každé dítě je jiné. I to vaše samozřejmě. Rozhodně nepodřizujte výběr knihy všeobecnému úsudku – mohlo by stát, že kniha o hmyzí říši vaši ratolest spíš vyděsí, než potěší – a to i když spadá do vhodné věkové kategorie pro seznámení s hmyzí říší. Třeba dítě tohle téma teprve začne zajímat. Děti jsou individualitami, stejně jako my.

Nezapomeňte na vhodné zpracování tématu knihy pro děti

Našli jste téma, o kterém si myslíte, že bude dítě bavit? Třikrát hurá! I když vyhráno ještě úplně nemáte. Nestačí jen objevit vhodné téma. Kniha o hmyzí říši bude vaši Pavlínku bavit jen v případě, že bude příběh předáván ideální formou pro dítě. Je rozdíl, zda je každý z hmyzáků v knize popsán stylem encyklopedického hesla, nebo v rámci povídky o hmyzí rodině. Školák možná něco na způsob encyklopedie uvítá, dítě chodící do mateřské školy bude pravděpodobně vděčnější za pohádkovější zpracování. Důležité také je, aby příběhová kniha měla postavy, se kterými čtenářům může sympatizovat.

Nezapomeňte na vhodné zpracování tématu pro děti

Zvolte délku textu úměrnou věku čtenáře

„Mami, to už je konec?“ Tuhle větu uslyšíte, pokud byl pro slečnu příběh o divokých koních příliš krátký. Naopak prohlášení „Tati, kdy už bude konec?“ značí, že Honzík ztratil pozornost. Před koupí jakékoliv knížky pro děti si shrňte, jak dlouho mívá dítě upřenou pozornost k jednomu tématu.

Ilustrace jsou vábivou upoutávkou na knižní obsah

Ještě, než knížku otevřete, bude speciálně pro menší děti důležitá obálka knihy. Zaujme j její vizuál? Když knihou zkusmo prolistujete, jak se budou obdarovanému líbit ilustrace uvnitř? Obrázky v knize slouží jak ke vzbuzení primárního zájmu dítěte, tak i k dokreslení příběhu a udržení pozornosti. Podstatná je i velikost písma, jestliže si Kubík už čte sám.

Zeus z knihy Řekni mi, jak vznikl svět

Obrázek Dia z knihy Řekni mi, jak vznikl svět

Každá kniha pro děti by měla čtenáři něco sdělovat

Bezesporu všechny knihy by měly obsahovat alespoň jednu z těchto věcí – ponaučení, zábavu, vědomosti. Ponaučení ze situací, které knižní hrdinové prožili, poučí i dítě – a v bezpečném prostředí. Zjistěte si také, jak kniha končí, pokud ji budete darovat menšímu dítěti. Nechcete během předčítání zjistit, že postavy skončí jak v shakespearovské tragédii. Zábava může být různého typu – obsah knihy dítě rozesmává, je interaktivní, dítě zkrátka nějakým způsobem oslovuje. Vědomosti jsou třetí neméně důležitou složkou, která by v knize měla mít své místo. A je jedno, zda čtenář zjistí, že pavouk má 8 nohou, nebo že František Křižík pomohl zdokonalit obloukovou lampu.

Knihou pro děti je i knížka Řekni mi, jak vznikl svět. Vypráví jednoduchou formou o stvoření světa, postavami příběhu jsou ikoničtí řečtí bohové zobrazení na komiksových ilustracích. Pozornost dětí může udržet i udávaný rytmus, knížka je psaná ve verších. Zajímá vás kniha blíž? Přečtěte si o ní zde.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *