Jaké dárky mohou děti vyrobit samy?

Dárky nosí Ježíšek, to je přece jasné! Ale co když chce Honzík pod stromeček spolu s Ježíškem taky něco darovat, aby toho rodiče dostali víc? I Anička může chtít drobným dárkem nebo dekorací obdarovat kamarádku, babičku nebo strejdu. Pak je na čase ukázat jim, že různé dárečky si Honzík i Anička mohou vyrobit doma. Jestli přemýšlíte, jaké dárky mohou děti vyrobit, inspirujte se v tomto článku.

Děti budou z tvoření nadšené, protože vánočním tvořením pro sebe podpoří atmosféru Vánoc, kterou tak zbožňují. Poprvé možná budete muset postup dětem ukázat a být jim k ruce v případě, že budou tápat. Dekorace a dárky jsou rozřazeny podle nejdůležitějších „ingrediencí“ k jejich výrobě.

Dárky z koření

Máte doma badyán a hřebíček? Pak máte vyhráno, protože tyhle dva druhy koření jsou dostatečně aromatické k výrobě jednoduchých dárků.

 • Voňavý pytlíček. Stačí vám kus látky, provázek a koření. Koření pro intenzivnější aroma rozdrťte v hmoždíři a následně zabalte do látky a natěsno utáhněte příjemným provázkem. Pytlíček se hodí pod polštář, do kabelky, do skříně s oblečením.
 • Porce koření na svařené víno. Udělejte dítěti seznam, ve kterém spočítáte, kolik koření od každého druhu je potřeba pro určité množství červeného vína k výrobě svařáku. Výsledný mix koření pak stačí jen zabalit a dárek je na světě.
 • Aromapomeranč. Odmyslete si aromalampu, jak ji znáte. Kratší dobu, ale stejně uhrančivě, může vonět pomeranč v celku, do kterého dítě částečně zastrká hřebíček. Hřebíčkem je v pomeranči možno vytvořit různé ornamenty. Vršek pomeranče můžete vydloubnout, abyste udělali prostor pro vložení čajové svíčky. Nezapomeňte spodek pomeranče zkosit, aby se vám neodkutálel a dát pod něj podšálek, pomerančová šťáva sice voní, ale je pro spoustu povrchů agresivní.

Dárky z koření

Dekorace z pomerančové kůry

S vysušenou pomerančovou kůrou se dají dělat zázraky.

 • Ozdobičky na stromeček i závěsné dekorace. Zatlačte silněji vykrajovátkem na usušenou pomerančovou kůru a vykrojte požadovaný tvar. Skrz tvary pak můžete provléct provázek (dírka se dobře dělá brčkem) a zavěsit je na stromeček, nebo z nich udělat visačky k cedulkám na dárky, dárkové taštičky, lahve atd.

Pomerančová kůra

Voskovky a třpytky rozzáří vánoční koule na stromeček

Jestli vaše děti těší pestré barvy, tyhle typy jsou přímo pro ně.

 • Kulaté ozdoby na stromeček č. 1. Sežeňte plastovou průhlednou kouli s dírou na vkládání věcí dovnitř. Voskovky nastrouhejte na struhadle najemno, vložte je dovnitř koule a zvenku kouli ze všech stran začněte zahřívat horkých vzduchem z fénu. Voskovky se postupně přilepí na vnitřní stranu koule a vytvoří originální ozdobu na stromeček.
 • Kulaté ozdoby na stromeček č. 2. V tomto případě vám postačí polystyrenová koule (nebo použijte opět kouli z plastu). Naneste lepidlo na celou plochu ozdoby a následně ji obalte ve třpytkách podle vašeho výběru. Kouli pak nechce zaschnout a přebytečné třpytky oklepte.

Koule na stromeček

Cukroví všeho druhu potěší nejen mlsné jazýčky

Koho by nepotěšilo cukroví vyrobené vašimi dětmi. Pečení vánočního cukroví společně s dětmi může být zábava a skvěle strávený čas.

Vánoční cukroví

Papír je věrným materiálem pro výrobu dekorací

 • Vánoční a novoroční přáníčko. Ideální milý „dáreček“ pro rodinné příslušníky. Děti mohou čtvrtku přeložit na několik částí, aby bylo přáníčko otevírací. Do přáníčka mohou psát, kreslit, lepit samolepky nebo ho vybarvit či polepit barevnými papíry.
 • Sněhové vločky na okno. Ukažte dětem, jak se s pomocí nůžek tvoří sněhové vločky z několikrát přeloženého papíru. Pak už stačí jen kousek izolepy a hurá s nimi na okenní tabuli!
 • Cedulky na dárky. I na nich se děti mohou kreativně vyřádit, zároveň cedulky nespotřebují příliš času ani materiálu.
 • Vánoční řetěz. Nastříhejte barevné papíry na mnoho stejně dlouhých proužků (délka 10 až 15 cm). Pak už jen stačí oba konce prvního proužku spojit lepidlem a udělat z něj kroužek. Pak kroužkem provlečte další proužek, který také slepte. A tak pořád dokola, dokud nebude mít řetěz podle vašich dětí požadovanou délku.

Dekorace z papíru

Jaké dárky mohou děti vyrobit s pomocí zavařovaček

 • Zdobený kalíšek na svíčku. Většina z nás má doma sklenice od marmelády nebo od okurek. Nasbírejte během venkovní procházky co nejrovnější klacíky a holé větvičky. Můžete je ke sklenici přilepit z vnější strany a obvázat ozdobným provázkem/stuhou. Do sklenice vložte svíčku úměrné velikosti. Místo klacíků můžete použít i celé skořice, nebo sklenici obalit pevnějším papírem s vystřiženými siluetami, jejichž stíny se budou míhat místností, jakmile svíčku zapálíte.
 • Zavařovačka s jedlým překvapením. Ideální dárek pro kamaráda vašich dětí a jednoznačná odpověď pro otázku jaké dárky mohou děti vyrobit pro své vrstevníky. Stačí mít uzavíratelnou sklenici a seznam dobrot, které kamarád vašeho dítěte zbožňuje: mohou to být třeba gumoví hadi, kyselé želé, lentilky, pendreky a mléčná čokoláda. Všechny druhy ingrediencí postupně nasypte do sklenice a vytvořte tak několikapatrovou sladkou bombu plnou lákadel.

Dárky ze zavařovaček

Originální užitkový textil

 • Kuchyňská zástěra nebo látková taška na nákup. Praktická zástěra i taška udělá radost každému dospělému právě díky originálnímu namalovanému motivu od vašeho dítěte. Zde je nutné sehnat barvy, které po zaschnutí nebarví a jsou zdraví nezávadné. Bonusem bude, když vydrží alespoň jemné praní. Děti pak před samotným tvořením oblečte do oblečení, které se může ušpinit (barva už nepůjde smýt).

dárky z textilu

Inspirace není nikdy dost

Jaké dárky mohou děti vyrobit samy (nebo alespoň částečně) už víte. Na blogu dále můžete zjistit jaké dárky na Vánoce potěší dospělé, starší i mladší děti. Četby chtivé děti můžete potěšit novou knížkou Řekni mi, jak vznikl svět, ve které najdou jak komiksové omalovánky, tak i místo pro kreslení.

Tip na dárek k Vánocům pro děti

Kniha Řekni mi, jak vznikl svět je naším tipem pro děti k Vánocům.

 

Přečtěte si o knize více

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *