Kniha s rozšířenou realitou jako ideální dárek k Vánocům

Podzimní počasí už je dávno pryč a za okny se objevují první sněhové vločky. Na některých místech silničáři pochopitelně nestíhají. V obchodech pobíhají zmateně lidé sem a tam a zběsile shánějí dárky. Z některých bytů a domů se line vůně pečeného cukroví. Propuklo předvánoční šílenství. Ano, Vánoce se blíží. Svátky klidu a pohody. Jen děti se nemohou dočkat a těší se, co jim letos Ježíšek nadělí. Každý den si otevřou jedno okýnko s čokoládou z adventního kalendáře. Rodiče se zase nemohou dočkat toho, až bude po Vánocích a ten shon skončí. Ale jaký dárek vybrat?

Už víte, čím obdarujete své děti nebo vnoučata? Co takhle neobyčejnou knihou. Jak může být kniha neobyčejná? Třeba tím, že obsahuje rozšířenou realitu. Obrázky v knize ožijí. Planety se roztočí dokola ve 3D a spustí se animace. Kniha Řekni mi, jak vznikl svět bude děti bavit. Kniha je psaná ve verších, obsahuje krásné ilustrace s rozšířenou realitou.

Kniha jako dárek k Vánocům je totiž dobrý nápad. A to hned z několika důvodů:

 

Četba podporuje dětskou fantazii nejen o Vánocích

Dítě chodící do školky může díky knize vstoupit do říše fantazie a objevovat zákonitosti světa, které nezná z přímé zkušenosti. Četba by to neměla být složitá, v tomto případě jde hlavně o zaujetí pro příběh. Ať už je o holčičce, která chce být automechanikem, o klukovi, co si přeje být baleťákem, či o zvířátkách bojujících proti lesní skládce. Skrz knížky se mohou děti o světě učit v bezpečném prostředí dětského pokojíčku. I když v knize létají hromy a blesky a za oknem je chumelenice. A vůbec přitom nevadí, že děti ještě neumí číst. V raném věku jim mohou předčítat rodiče nebo kdykoli jiný z rodinného kruhu.

Ukázka rozšířené reality ve videu

 

Předčítání utužuje vztah mezi rodičem a jeho ratolestí

Čtení knížky ve většině domácností probíhá v situaci, kdy malý snílek leží v příjemně vyhřáté postýlce přikrytý peřinou a maminka nebo tatínek (ideálně samozřejmě oba!) mu předčítají důvěrně známým hlasem. Dítě se tak cítí v bezpečí a nemá rodiče daleko, kdyby se chtělo přitulit. Předčítání by měl být společný zážitek pro obě strany. Chlapečci a holčičky mohou prožívat příběh nebojácné princezny a následně klidně usnout. A maminka i tatínek se mohou vyřádit při napodobování různých hlasů. Schválně si představte, jak byste zněli jako vznešený vládce blesků Zeus, nebo jako stydlivý ptáček Zpěváček.

Předčítáni utužuje vztah

 

Knížka jako nástroj ke kreativnímu myšlení

Starší děti školou povinné už dokážou příběhy lépe zpracovávat v kontextu získaných zkušeností. Knížku si čtou samy a v rychlosti, ve které obsahy vět stoprocentně vnímají. Přímá řeč postavy Aničky už nemá hlubší tatínkův hlas a rytíř Martin už nemá vysoký hlas maminky. Děti si tvoří vlastní představu toho, jak zní hlasy i ostatní zvuky v knize.

Stejné je to s vizuální podobou popisovaných prostředí. Kniha – na rozdíl od filmu nebo jiného primárně vizuálního média – v dětech nenásilně buduje schopnost vytvářet si vizuální podobu příběhu uvnitř své mysli.

Proč by děti měly číst | 10 důvodů

Kniha Řekni mi, jak vznikl svět se k Vánocům hodí

Vánoce jsou o příbězích. Díváme se na pohádky. U štědrovečerního stolu vzpomínáme na ty, kteří s námi nyní nejsou nebo už ani být nemohou. Když dětem povídáme o Ježíškovi, můžeme tak činit z hlediska křesťanské symboliky, nebo to celé pojmout jako vyprávění o neobyčejném člověku.

Ukázka rozšířené reality v knize Řekni mi, jak vznikl svět

Kniha, Řekni mi, jak vznikl svět je o stvoření světa. Nemá však za cíl být vědeckým čtivem. Chce v dětech podnítit zájem o téma skrz příběh. A jako aktéry příběhu si na pomoc bere ikonické postavy z řecké mytologie ožívající na ilustracích

Není potřeba pro knihu nikam chodit, ale jednoduše jí objednat knihu online