Nejlepší dětské knihy za rok 2020

Víte, že existuje výroční cena Zlatá stuha pro nejlepší literaturu pro děti a mládež? Koneckonců, dětské knihy si rozhodně nezaslouží méně pozornosti než knihy pro dospělé. Naopak – dětské knihy jsou většinou prvním čtivem a často ovlivní, zda bude dotyčný v četbě v budoucnu pokračovat.

Zlatá stuha je udělována buďto za literární část, výtvarnou část nebo komiks. Uděluje i ocenění za nakladatelský počin. Za udílením cen stojí projekt s názvem Nejlepší knihy dětem, který zároveň vydává i katalog pro orientaci v knižním trhu pro veřejnost, školy, knihovny a knihkupce. Pojďme se společně podívat, jaké dětské knihy v literární části projekt označil za hodné pozornosti a ověnčil je Zlatou stuhou.

Nejlepší dětské knihy: kategorie Beletrie pro děti

Prvním místem byla oceněna básnická sbírka Petra Borkovce s názvem Každá věc má něco společného se štěstím. Knížka zároveň získala nominaci na cenu Magnesia Litera v kategorii Kniha pro děti a mládež.

Kniha | Každá věc má něco společného se štěstím

Básnická sbírka obsahuje autorovo přemítání i vzpomínky z dětství zhmotněné skrz verše, které se vztahují k živým tvorům a neživým předmětům. Borkovcovy myšlenky se zaobírají každodenností – chvíle u večerního jídla, vzpomínka z návštěv u babičky, chlapecké sny, uspávanky. Autor využívá různé veršované útvary a myšlenky na tvory i věci předává skrze otisky, barvy i vůně.

Knížka se věnuje i těžším tématům jako je bezdomovectví nebo nezájem rodičů o jejich děti. Sbírku doplňují lehce nostalgické i hravé ilustrace Martina Krkoška. Kniha je doporučena dětem od 7 let.

Nejlepší dětské knihy: kategorie Beletrie pro mládež

Ověnčenou knihou pro mládež je Co vyprávěla gorila Markéty Pilátové. Spisovatelka vypráví příběh gorilího samce Ponga, který vyrůstal v izolaci v hrozných podmínkách zvěřince arabského šejka. Odkud se posléze dostal do trojského pavilonu lidoopů v pražské zoo – kde se musel naučit žít s dalšími gorilami. Samec Pong se zprvu identifikuje s lidmi, díky samici Kambě nakonec zjišťuje, kým doopravdy je a jak to vypadá v džungli, odkud pochází.

Autorka skrz příběh ke čtenáři promlouvá o tématech jako je hledání identity, právo na sebeurčení i o zájmu o opačné pohlaví. Nastoluje i etické otázky k chovu zvířat v zajetí. Knížku ilustroval Daniel Michalík a je vhodná pro čtenáře od 8 let.

Kniha | Co vyprávěla gorila

Nejlepší dětské knihy: kategorie Literatura faktu pro děti a mládež

Vítězství si odnesl David Böhm se svou encyklopedií A jako Antarktida. Mimochodem, autor s tou knihou získal i cenu Magnesia Litera v kategorii Kniha pro děti a mládež. A jako Antarktida tedy patří mezi vyhledávané dětské knihy.

A jako Antarktida

Böhm se svými syny Antarktidu sám navštívil, proto čerpá i ze svých poznatků. Nejpozději prozkoumaný kontinent ve své encyklopedii nahlíží různě – popisuje místní zvířecí obyvatele, statečné průzkumníky R. Amundsena a R. F. Scotta, nevyhýbá se ani poukazování na provázanost Antarktidy s globálním ekosystémem a na její důležitost při zachování rovnováhy.

Encyklopedie obsahuje fakta i zajímavosti – a je všechno ostatní, jen ne nudná. Autor čtenáře s informacemi seznamuje skrz rozmanitou paletu textových a vizuálních prostředků. Uvnitř knihy najdete slovníková hesla, časové osy, deník, novinové sloupce. Všechny texty jsou rozdělené do kratších odstavců, aby čtenář neztrácel pozornost a zároveň se dozvěděl co nejvíc. Z vizuálních prostředků na vás v knize čekají mapy, fotografie (třeba fotky plyšových zvířat ze zdejší fauny), kresby i komiks. Některé listy jsou rozkládací. Celá encyklopedie je hravá a užijí si ji děti od 7 let.

Ve veršované knížce Řekni mi, jak vznikl svět je pro děti připraven prostor pro kreslení i vybarvování předpřipravených komiksových ilustrací. Knížka kombinuje četbu i kreativní vyjádření dětí. Více se o ní dozvíte v článku.

 

Řekni mi, jak vznikl svět