Proč by děti měly číst? 10 přínosů pravidelného čtení

Knížka, videohra, stavebnice, koloběžka, film nebo brouzdání po internetu: děti mají spoustu možností, jak trávit volný čas. Ideální samozřejmě je, když mají možnost poznat všechny činnosti a pak je mohou střídat. Bohužel spousta dětí nebyla odmala ke čtení vedena a v pozdějším věku si k němu budou cestu hledat složitěji. Proč by děti měly číst a proč pravidelně? Pojďte se podívat na deset nejlepších důvodů.

1. Kreativita stoupá

S knížkou děti objeví pohádkové světy i místa, do kterých se zatím neměly možnost podívat. Automaticky se u nich zvýší představivost i fantazie, protože budou umět uvažovat mimo realitu světa, ve kterém žijí. Budou díky tomu samy přicházet s nápady, které neokopírovaly, ale opravdu vymyslely.

Děti s knihou objevují pohádkový svět

2. Empatie se prohlubuje

Děti ještě nemají tolik životních zkušeností. Možná právě proto vnímají svět jinak než dospělí. Skrz příběh ale dokážou v bezpečí domova poznávat i emoce jiných osob/postav, než jen sebe sama a rodinných příslušníků. Díky tomu zvládnou lépe pochopit emoce jiných a spojit si je s konkrétními činy. Stávají se tak empatičtějšími. A to je dobrý důvod proč by děti měly číst.

Čtením dětských knih se empatie prohlubuje

3. Pozornost se prodlužuje

Sedět a číst knihu, vnímat černě tištěný text na stránkách papíru, je ze začátku pro dítě složitější než koukat na film. U čtení musí víc zapojit svou představivost a vymýšlet si vizuální stránku příběhů a konkrétních situací samo (nebo s pomocí ilustrací). I proto by menším dětem měli číst rodiče, aby si děti navykly soustředěně poslouchat. Umět soustředěně číst je pak dalším stupněm k větší odolnosti vůči rozptýlení pozornosti, což se bude dětem hodit nejen ve školních lavicích.

Pozornost se prodlužuje

4. Slovní zásoba se zvětšuje

Běžet, řítit se, pádit, sprintovat, hnát se. Vždycky je lepší znát víc variant sloves i dalších slovních druhů. Nikdo nás nechce v mluveném projevu slyšet stále se opakující slova. Stejně je to u písemného projevu. Proč by děti měly číst je zřejmé: kde jsou synonyma, tam je jistější úspěch u posluchačů i čtenářů. A je jedno, zda dítě vypráví o svém pobytu u babičky nebo píše o vysněném výletu do Disneylandu.

5. Vyjadřování je přesnější

Je skvělé znát synonyma pro co nejvíce slov, ale ne vždy se všechny dají použít do stejné věty. Dítě bude schopné díky pravidelnému čtení instinktivně rozeznat, které slovo se pro konkrétní vyjádření hodí nejlépe.

6. Logické myšlení se kultivuje

Dítě se naučí, že většina příběhů má začátek, prostředek a konec. Že po akci nastává reakce. Že se většina věcí v knížkách i v reálném světě děje z nějakého důvodu. Že konání každého člověka má následky. I to je důvod, proč by děti měly číst. Lépe si uvědomí, že i jejich konání vždy vyvolá reakci.

7. Kritické myšlení je analytičtější

V návaznosti na logické uvažování se děti naučí uvažovat kriticky. Zjistí sice, že i největší záporák z nějakého důvodu škodí ostatním, ale že jeho důvod není dobrý ani ospravedlnitelný. V knihách se setkají s postavou, které budou ze začátku věřit každé slovo, aby nakonec zjistily, že postava lže. Čtenáři budou díky těmto zkušenostem odolnější pro ne vždy přívětivý svět.

Arees tvoří Slunce

Z knihy Řekni mi, jak vznikl svět

8. Vzdělání bude mít širší záběr

Některé děti vysloveně prahnou po vědění. A všechny z nich se někdy ptaly proč, jak a z jakého důvodu se něco děje. Není nic jednoduššího než si přečíst populárně naučnou knihu. Co děti zajímá, to si i lépe zapamatují. Knihy tak mohou být velkým přínosem ve všeobecném, ale i odborném rozhledu.

9. Studium SŠ a VŠ bude jednodušší

Mnoho středních škol zadává svým studentům spoustu literatury ke čtení, o vysokých školách nemluvě. Pro člověka, který se s knihou do té doby potkal jen z rychlíku, to může být složité adaptační období. Odmala čtoucí děti tohle nepotká.

Studium SŠ a VŠ bude jednodušší

10. Vkus se vytříbí

Čím víc děti poznají a přečtou knih, tím víc se budou profilovat. Už nebudou chtít číst cokoliv, naopak budou vyhledávat knihu podle svého vkusu, a tak lépe poznají i samy sebe.

Kniha Řekni mi, jak vznikl svět

Veršovaná kniha Řekni mi, jak vznikl svět

Pokud jsou děti zvídavé, kreativní a mají rády příběhy, kupte jim knížku Řekni mi, jak vznikl svět. Čtenáři se v ní seznámí se superhrdiny v podobě řeckých bohů, kteří v příběhu Jana Seiferta (částečně omylem) zapříčiní vznik světa. I zažívání emocí a dobrodružství skrz knihu je skvělou „záminkou“, proč by děti měly číst. Přečtěte si také, jak vybrat knihu pro děti, aby je opravdu zaujala.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *